cephalad اخبار رادیو زندگی قزوین

cephalad: اخبار رادیو زندگی قزوین نمایش سراسری استانی سخنرانی

گت بلاگز وب‌گردی نخستین نشانه‌های هشداردهنده ، پارکینسون را زیاد بشناسید

فردی که نشانه‌های اولیه لرزش را در خود احساس می‌کند، باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

نخستین نشانه‌های هشداردهنده ، پارکینسون را زیاد بشناسید

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، مدتی بود دستانم می لرزید. گاهی خفیف و گاهی آشکار. کلافه ام کرده بود. جهت آگاهی از سلامت کلیه هایم به دکتر مراجعه کرده بودم که ناگهان یادم افتاد از پزشکم که متخصص داخلی هم بود راجع به لرزش دستانم پرسش بپرسم. گفت می تواند از نشانه های پارکینسون باشد و بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنم.

عبارات مهم : بیماری
ترس مبتلا شدن به پارکینسون تمام ذهنم را فراگرفته بود. خوشبختانه نتیجه پیگیری ها نشان داد لرزش دستانم به علت اختلال هورمونی هست. آنجا بود که فهمیدم هر لرزشی نشانه پارکینسون نیست و حتما از مجموع چهار علامتی که نشانگر مبتلا شدن به پارکینسون است،باید حداقل دو نشانه آن وجود داشته باشد. با در نظرگرفتن این که مسمومیت با منواکسید کربن فلزات سنگین، تماس با سموم علف کش و حشره کش، مسمومیت با دی سولفید کربن و تماس با منگنز از جمله عواملی هستند که می توانند بدون توجه به سن و سال، فرد را به پارکینسون مبتلا کنند، برآن شدیم به مناسبت روزجهانی پارکینسون 23 اردیبهشت /13می، آشنایی بیشتری از این بیماری به شما خوانندگان گرامی ارائه دهیم.

روش شناسایی پارکینسون

فردی که نشانه های اولیه لرزش را در خود احساس می کند، باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند. دکتر نخست سوالاتی از بیمار می پرسد. سپس عصب نواحی متفاوت بدن مانند اوضاع حرکت بدن، نیروی ماهـیچه ها و تصویر العمل هایی عصبی بینایی و اوضاع روانی بیمار بررسی می شود.

دکتر علی بخت آزاد، متخصص مغز و اعصاب در ادامه بیانات خود به جام جم می گوید: شمار مردان مبتلا به این بیماری دو برابر زنان است و زیاد بیماران بیش از پنجاه سال دارند. ولی گاهـی در میان جوانان نیز دیده می شود. پراکندگی بیماری پارکینسون در هـمه دنیا یکسان هست. ضمن آن که آمار دقیقی راجع به تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد.

وی خاطرنشان می کند: گاهی این بیماری با علائم مربوط به سالخوردگی اشتباه گرفته می شود. گمان می رود کندی حرکت فرد سالخورده، ناشی از آرام بودن فرد، سفتی ماهـیچه هــا از آرتروز و خمیدگی قامت به باعث پوکی استخوان و مانند هست. به همین علت مراجعه به دکتر دیرتر و درمان هم دیر شروع می شود.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این پرسش که آیا راهی جهت آشنایی زودهنگام بیماری وجود دارد، می گوید: هـیچ آزمایشی جهت اثبات بیماری وجود ندارد و انجام ام آر آی و مانند آن، تنها جهت تشخیص امراض مانند تومور یا سکته مغزی هست.

هنگامی که یاخته های عصبی سازنده دوپامین از کار می افتند و ترشح این ماده کم کردن می یابد، علائم بیماری نمایان می شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که آیا ابتلای یکی از اعضای خانواده می تواند نشانه ای از ابتلای سایر اعضا باشد، می گوید: دانشمندان پیوندهایی میان این بیماری و پیری، وراثت، مواد سمی محیطی و رادیکال های آزاد پیدا کرده اند ولی هـیچ کدام از این دلایل علت دقیقی راجع به دلایل مبتلا شدن به بیماری محسوب نمی شوند. شمار اندکی از بیماران هستند که به علت پیشینه خانوادگی مبتلا شدن به پارکینسون در میان پدر، مادر، خواهر یا برادر، در سال های جوانی گرفتار پارکینسون می شوند.

نخستین نشانه های هشداردهنده

لرزش دست و پا در حالت استراحت یا هنگامی که بیمار با دست و پای خود هـیچ کاری انجام نمی دهد می تواند نخستین نشانه هشداردهنده باشد. کندی حرکات و طولانی شدن وقت انجام کارها، سفتی و خشک شدن دست و پا (که می تواند باعث نارسایی بلع و یبوست شود) و در نهایت ضعف تعادل یا دشواری در راه رفتن، علائم مبتلا شدن به پارکینسون هست.

لرزش های آغازین معمولا در یک طرف بدن اتفاق می افتد و دراین مرحله فرد نیازی به درمان ندارد. با پیشرفت بیماری به سمت دیگر بدن، تغییرات در صورت نیز شروع می شود به گونه ای که بروز احساسات رفته رفته در صورت فرد کمرنگ می شود. شــمار پلک زدن کاهـش می یابد و در صورت بیمار خیرگی پدیدار می شود.

پارکینسون درمان قطعی ندارد

پارکینسون به آهـستگی بیمار را گرفتار می کند و پیشرونده هست. درمان قطعی ندارد و تنها می توان آن را مهار کرد. به گفته دکتر بخت آزاد، بهره گیری از جراحی در پارکینسون تنها در افرادی که بیماری آنها پیشرفت زیادی کرده باشد به گونه ای که دیگر مصرف دارو پاسخگو نباشد، امکان پذیر هست. ولی حتی جراحی به معنای درمان قطعی بیماری محسوب نمی شود. ضمن آن که جراحی جهت افرادی با بیماری های زمینه ای حاد مانند بیمار های ریوی، کلیوی، سرطان، فراموشی و اختلالات روانی پیشنهاد نمی شود.

داروهای کمکی جهت درمان پارکینسون

بتازگی پژوهشگران موفق شده است اند با کمک داروهایی که جهت درمان مالاریا از آنها استفاده می شود، بیماری پیشرونده پارکینسون را مهار کنند.

این پژوهش ها نشان می دهند مغز دارای یک گیرنده پروتئینی است که داروی مذکور می تواند این گیرنده پروتئینی را نشانه قرار داده و ماده سیاه خبر های عصبی را از راه نخاع به ماهـیچه های گوناگون بفرستد و این فرآیند با ماده شیمیایی دوپامین (به عنوان عامل مهم بروزپارکینسون) انجام می گیرد.

ضرورت حمایت از بیماران افسرده

لرزش مداوم عضو یا اعضای بدن بسیار آزاردهنده هست. بخصوص زمانی که فرد دیگر نمی تواند لرزش دستانش را با قرار دادن آنها در جیب یا پشت خود پنهان کند و لرزش ها آشکار می شود.

این حالت فرد را به لحاظ معنوی بشدت آسیب پذیر می کند و حالت های استرس و افسردگی در بیمار نمایان می شود. تحقیقات نشان می دهند افسردگی و اضطراب در بین افرادی که بتازگی به بیماری پارکینسون مبتلا شده است اند دو برابر افراد عادی هست. به همین علت دریافت مشاوره های روانشناختی و مصرف داروهای ضدافسردگی می تواند در اصلاح اوضاع بیمار کمک کند.

از آنجا که پارکینسون یک بیماری طولانی و غیرقابل درمان هست، حمایت معنوی درست، عمیق و واقعی به وسیله خانواده، دوستان و حتی جامعه از این بیماران در حفظ امید آنان به زندگی بسیار مهم وموثر هست.

منبع: جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بیماری | مبتلا شدن | پارکینسون | حمایت از بیماران | پارکینسون | درمان | بیماری | مغز و اعصاب

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog