cephalad اخبار رادیو زندگی قزوین

cephalad: اخبار رادیو زندگی قزوین نمایش سراسری استانی سخنرانی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ایران صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده است / ظریف

محمد جواد ظریف در مقاله ای در سایت الجزیره نوشت: کشور عزیزمان ایران باز هم صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده است . این رویکرد نه اقدامی نمایشی بلکه

ایران صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده است / ظریف

ظریف:ایران صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده است

عبارات مهم : امنیت

محمد جواد ظریف در مقاله ای در سایت الجزیره نوشت: کشور عزیزمان ایران باز هم صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده است . این رویکرد نه اقدامی نمایشی بلکه گزینه راهبردی کشور عزیزمان ایران است.

به گزارش ایسنا ، متن کامل مقاله وزیر امور خارجه کشورمان که با عنوان «چه چیز ما را به یکدیگر پیوند می دهد ?» انتشار یافته است ، به شرح زیر است: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ شمسی(۱۹۷۹میلادی)، کشور عزیزمان ایران یکی از محدود کشورهای اسلامی بود که روابطی حسنه با رژیم اسرائیل داشت. فراتر از این، رژیم شاه مخلوع در هموار کردن راه جهت انعقاد پیمان کمپ دیوید میان مصر و رژیم صهیونیستی نقش موثری داشت. پذیرش این امر جهت زیاد ایرانیان که آرزوی بزرگ فلسطین را آرزوی بزرگ خود می دانستند راحت نبود. به همین دلیل، نخستین اقدام نیروهای انقلابی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، برافراشتن پرچم فلسطین بر فراز سفارتخانه ای بود که قبلاً دیپلماتهای اسرائیل ساکن آن بودند. از آنجا که انقلاب و رهبرانش همواره آرزوی بزرگ فلسطین را آرزوی بزرگ خود می دانستند، از همان آغاز، به هیچ سازشی دربارۀ این آرزوی بزرگ تن ندادند و در این راه فشارها، محاصره و حتی جنگ نیابتی یا مستقیم را به جان خریدند. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران زحمت و درد فلسطین را – مانند رنجهای همۀ کشورهای عربی دوست و همسایه – زحمت و درد خویش میداند و امنیت و آزادی آنان را امنیت و آزادی خویش.

ایران صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده است / ظریف

اما بعضی کوشیدند که دنیا عرب را به صحنۀ تصفیه حسابها و عرصۀ طمع ورزی های خود تبدیل کنند. این در حالی است که جمهوری اسلامی – بر خلاف آنان – امنیت و ثبات خویش را در گرو امنیت و ثبات منطقه – به خاص امنیت و شکوفایی همسایگان عرب خود – می داند. این مسأله ای است که باید جهت همگان در اولویت باشد. در همین راستا، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در وقت های مختلف، خواستار بنیان نهادن یک پیمان امنیتی یکسان شده است است که بر پایۀ گفتگو، اصول یکسان و سازوکارهای اعتمادساز استوار باشد تا مقدمه ای جهت خروج منطقه از دالان تاریکی باشد که توان همۀ کشورها در آن دچار فرسایش می شود. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران بارها تأکید کرده است که جهت حفاظت از حسن همجواری، امنیت و منافع مشترک، آمادۀ همکاری با همۀ طرف هاست. همۀ کشورهای منطقه در برابر ملتهای خویش، در برابر تاریخ و در برابر نسلهای آینده مسئول اند؛ به خاص آنکه چه بسا بعدها حداقل های کنونی که می توانند بنیانی جهت آخر دادن به این زنجیرۀ طولانی باشند، دیگر وجود نداشته باشند.

قدرتهای خارجی تأثیرگذار در منطقه همواره گزینۀ جنگ را گزینش کرده اند و با جنگ افروزی های پیاپی در منطقه، فرصتی جهت ظهور و بروز صلح باقی نگذارده اند. آنان از رژیم صدام حسین حمایت کردند تا به کشور عزیزمان ایران و کویت حمله کند، آن وقت با او جنگیدند تا سرنگونش کنند. از القاعده و طالبان در افغانستان حمایت کردند، آن وقت جهت بیرون راندنشان جنگ به راه انداختند. همچنان که با حمایت از نسخه ای دیگر از این گروهها، آن را ابزار نابودی سوریه و مقدمۀ اشغال آن با بهانۀ نبرد علیه گروههای افراطگرا قرار دادند. جنگ اسرائیل علیه لبنان، اشغال غیرقانونی سرزمین فلسطین، نقض مکرر حریم هوایی سوریه و جنگ کنونی علیه یمن – که در طول سه سال گذشته بارها شاهد کشتارهایی بوده که با تسلیحات غربی انجام گرفته است – پرده هایی دیگر از این سناریو هستند. اکنون باید پرسید که منطقۀ ما از تمام آنچه رخ داده و خواهد داد چه طرفی بسته و تأثیر این رخدادها بر دنیا چه بوده است؟

محمد جواد ظریف در مقاله ای در سایت الجزیره نوشت: کشور عزیزمان ایران باز هم صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده است . این رویکرد نه اقدامی نمایشی بلکه

می توان گفت که سیاستهای بیش از نیم قرن گذشته، دنیا را به جایی رسانده است که میشود آن را شرایط بحرانی نامید. به نظر می رسد دنیا امروز به بن بست رسیده، چنان که قواعد تاریخی و علومی که پایۀ روابط بین المللی است از مدیریت این روابط درمانده هست. منطقۀ خاورمیانه نیز به تدریج در حال تبدیل شدن به گستره ای جغرافیایی است که از حداقل امنیت بی بهره است و آتش انواع درگیریهای نژادی، قومی، مذهبی، دینی، عشایری و قبیله ای در آن زبانه میکشد. امنیت در خاورمیانه – به مثابۀ منزل ای بزرگ که ملتهایی با اشتراکات بسیار و اختلافات اندک را در خود گردآورده – به کالایی نایاب تبدیل شده است هست. فراموش نکنیم که عربها، ترک ها، فارس ها، کردها و دیگر ملتهای منطقه تاریخی مشترک، فرهنگی واحد، زبانهایی دارای مشابهت، و آداب و سنتهایی دارند که می توان گفت از یکدیگر به عاریت گرفته شده است و در طول تاریخ در هم تنیده و یکدیگر را بارور نموده اند. آیا تمام این اشتراکات را رها کنیم و منطق رویارویی را حاکم گردانیم که تنها نتیجۀ آن سیاهپوش شدن شمار بیشتری از مادران و شعله ورتر شدن هر چه زیاد کینه هایی است که جنگهای جاهلی را زنده می کند؟ ما نمی خواهیم که در این زمانه، بار دیگر شاهد جنگهای خونین و طولانی جاهلی باشیم. جهت آنکه این پرده از تاریخمان تکرار نشود، باید در چشمان یکدیگر نگاه کنیم و تصمیم بگیریم که اختلافاتمان را اطراف میز گفتگو حل و فصل کنیم نه در میدان نبرد.

این سخن به معنای فراموش کردن اختلافها نیست ولی خواستۀ ما آن است که اختلافها، دوستی ها را مکدر نگرداند. نشانه جمهوری اسلامی از پیشنهاد بازمهندسی منطقه، آن است که ضمن احترام به اختلاف نظرها، منافع یکسان همۀ کشورهای منطقه تأمین شود؛ لیکن مبنای این بازمهندسی پیشگیری از تحکم کشورهای نیرومند بر کشورهای دیگر هست. به این ترتیب، کشورهای کوچک منطقه اجازۀ همکاری در پرسشها آن را مییابند و میتوانند منافع خود را حفظ کنند.

امنیت یکسان ما و همسایگان عربمان که مرزهای زمینی و آبی با آنها داریم، مبتنی بر پایبندی به اصولی یکسان است که اسناد شرکت ملل آن را مشخص می کند، اصولی مانند حاکمیت، خودداری از ترساندن به استفاده از زور، حل بحرانها به شکل مسالمت آمیز، احترام به حاکمیت کشورها بر اراضی و حریم مرزهایشان، خودداری از دخالت در امور داخلی کشورها و حق تعیین سرنوشت. همچنان که این امنیت یکسان مستلزم کارها جدی جهت اعتمادسازی هست، مانند اطلاع دادن برگزاری مانورهای نظامی، شفافیت در کارها نظامی، کم کردن هزینه های تسلیحاتی و دیدارهای نظامی متقابل. می توانیم این راه را با اقداماتی راحت تر مانند تشویق گردشگری میان کشورهایمان، سرمایه گذاریهای یکسان و پروژه های یکسان در زمینۀ امنیت هسته ای، مبارزه با آلودگی محیط زیست و مدیریت بحرانها شروع کنیم.

ایران صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده است / ظریف

ایران باز هم صادقانه دست خود را به سوی همسایگانش دراز کرده هست. این رویکرد نه اقدامی نمایشی بلکه گزینۀ راهبردی کشور عزیزمان ایران هست؛ آیا که کشور عزیزمان ایران ایمان دارد اشتراکات ما بسیار بیش از اختلافهایی است که از بعضی نگرانی های بی اساس و نیز منافع گذرا ناشی شده است است که چه بسا در سالهای آینده در رأس اولویتها نباشند. در این حال، اگر ما راه صلح را پیش نگیریم نسلهای آینده وقت نگریستن در چشمان یکدیگر (و گفتگو) را نخواهند داشت.

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | اسلامی | ایرانی | فلسطین | ایرانیان | کشورهای دیگر | کشورهای عربی | انقلاب اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog